KAZLAR  ve ONLARDAN  ALINACAK  DERSLER


Birlikte hareket etmek adına, kazlardan alınacak dersler

Göç eden kazları havada süzülürken hiç izlediniz mi? "V" şeklinde bir formasyonla uçtuklarını farketmişsinizdir.  Bilim adamları araştırmış, "Bu kazlar neden V şeklinde bir grup yaratarak uçarlar" diye...
Ve sonuçta kazların hiç de "kaz kafalı" olmadıkları ortaya çıkmış.


Hatta bizlerin ders alacağı noktalar var...


Uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratıyor. V şeklindeki formasyonla uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde 71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.

Bize çıkan ders:
Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için biraraya gelen insanlar oraya daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü birbirlerinin çekimini kullanırlar.

Bir kaz, V grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor çünkü kaldıraçla hava akımının dışında kalmış oluyor.  Bunun sonucu olarak hemen formasyona geri dönüyor ve "V" nin gücünü kullanıyor.

Bize çıkan ders:
Kafamız kaz kadar çalışıyorsa bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini sürekli kılarız.

Başta giden V lideri yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.

Bize çıkan ders:
Liderliği paylaşmak ve zor işi rotasyonlu yapmak ivme kazandırıyor.

Gerideki kuşlar öndekileri daha hızlı gitmek üzere bağırarak uyarıyor:

Bize çıkan ders:
Takım ruhu.

Formasyondaki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak hale gelirse... Düşen kuşa yardım etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor. Tekrar uçabilene kadar  veya ölümüne kadar onunla beraber kalıyorlar. Sonra diğer bir V formasyonuna katılık kendi gruplarına ulaşıncaya kadar beraber uçuyorlar.

Bize çıkan ders:
İşler zorlaştığında kenetlenmenin faydası var.

 

Cemil ŞENOCAK
WEB Adresim : www.cemilsenocak.com
E-Posta :
cemilsenocak@hotmail.com

24.04.2004 / Cumartesi / 22:20